Marko Milovanović
Diplomirani glumac (Akademija umetnosti Beograd).
Završio teatarske i medijske studije na Wycliffe koledžu u Engleskoj. Učestvovao u istraživanju „Influence of body language on audience perception“.
Igrao u TV serijama (RTS), predstavama u Srbiji i Engleskoj i brojnim TV reklamama.
Održao veliki broj radionica na temu „Govor tela kao sredstvo uveravanja“.
Predavač u okviru svih programa. Realizacija multimedijalnog materijala koji prati nastavni proces svakog polaznika.
Za više informacija pogledajte LinkedIn profil Marka Milovanovića.
Zainteresovani smo da za grupu naših zaposlenih organizujemo trening prezentacionih veština, šta je prvi korak?
Prvi korak je kratak (onlajn) sastanak, kako bismo definisali broj polaznika, njihovo iskustvo u prezentovanju, kako bismo precizirali specifične ciljeve u odnosu na to šta vaša prvenstvena delatnost (prodaja, držanje predavanja, pregovori, sastanaci i sl). Nakon toga mi vam šaljemo personalizovanu ponudu za vaše zaposlene. Ukoliko ste saglasni sa ponudom, učesnici popunjavaju kratku anketu i počinjemo sa treninzima.
Postoji li napredni nivo obuke?
Nakon regularnog trajanja kursa, mnogi polaznici odlučuju se za napredni nivo, tj. dopunski individualni rad, koji podrazumeva generalne probe njihovih realnih nastupa u javnosti – vođenje sastanka, držanje predavanja, predstavljanje izveštaja rada u firmi predstavljanje nekog projekta, gostovanje u medijima, itd. Generalna proba se snima i detaljno analizira. Polaznik na taj način stiče neophodnu dozu samopouzdanja, jer kada dođe vreme da se obrati nekom skupu u stvarnom okruženju, oseća se sigurnim zato što su mu mnoge stvari već poznate, zato što je priprema za javni nastup izvršena baš kako treba.
Da li govorništvo može da se nauči ili je potrebno da se rodimo s time?
Naravno, najbolje je ako se ujedine i talenat za govorništvo i stalni rad na razvijanju tog talenta. Međutim, vrlo je važno znati – javni nastup može da se uvežba, prezentovanje vežbom može značajno da se unapredi! To treba za sve da bude ohrabrujuća informacija. Koliko je samo primera oko nas koji potvrđuju da prosečan govornik obukom i dobrim treningom može da postane vanserijski govornik, koji kada stane pred okupljenu publiku deluje uverljivo, ostavlja snažan utisak, širi uticaj na druge svojim nastupom. Setimo se samo čuvenog Demostena koji je stalno radio na svom usavršavanju. Poznato je da je vežbao nadvikujući se sa talasima kako bi poboljšao glasnost i intenzitet svog govora. Vežba i naporan rad doprineli su da ga mi i dan danas, nakon skoro 2.500 godina, smatramo jednim od najznačajnih govornika u istoriji ljudske civilizacije!
Može li da se savlada trema?
Odgovor nije tako jednostavan. Potrebno je nogo rada i truda – naučite šta sve spada u tehnike javnog nastupa, šta sve čini da jedan govorni izraz bude dikcijski raznovrstan i ubedljiv; naučite da kontrolišete svoje telo prilikom nastupanja, da stav i gestovi budu usklađeni sa sadržajem; tražite povod da govorite u javnosti, čime ćete pojačavati samopouzdanje i umanjivati strah od javnog govora, čitajte na tu temu (Ejmi Kadi, Brajan Litl, Irvin Jalom, Viktor Frankl i dr). Za suočavanje sa tremom višestruko su korisne i vežbe za pravilno kosto-abdominalno disanje, vežbe vizualizacije i samoohrabrivanja. Potreban je jedan celovit pristup. Upravo iz tog razloga Main Point za sve svoje polaznike redovno održava grupne radionice sa Dr Milicom Ristić, psihijatrom i psihoterapeutom, sa višedecenijskim iskustvom u komunikacijskim treninzima.
Da li onlajn rad može da bude podjednako koristan kao neposredni treninzi?
Prethodnih godina bilo je mnogo onih koji su uspešno završili naše kurseve putem onlajn platformi (Niš, Kragujevac, Subotica, Banjaluka, Brisel, Frankfurt, Prag, Kanada, Amerika, itd). Kao i u svemu, onlajn komunikacija ima svoje prednosti i mane. Omogućava lakšu dostupnost svima i učešće iz sopstvenog prostora, što garantuje komfor. Sa druge strane, smanjen je nivo interakcije, koji se može nadomosteti na razne kreativne načine.
Koliko polaznika ima u grupi?
Grupne treninge održavamo u skladu sa upitom konkretne kompanije/organizacije. Pre početka treninga, obavljamo detaljne konsultacije na kojima utvrđujemo sve pojedinosti, tačne tačke programa, nivo znanja polaznika, specifične teme koje predstavljaju pred publikom. Jedna kompanija – jedna grupa. Ideja je da grupe budu malobrojne, kako bismo svakom ponaosob pristupili personalozovano. Ako se kompanije interesuje za veći broj zaposlenih, obično predložimo da svi budu zajedno na početnim predavanjima a nakon toga se delimo u manje grupe radi što efikasnijeg uvežbavanja prezentacionih veština.
Otvorene grupne treninge održavamo u saradnji sa Skillup edukacijom, to su onlajn treninzi, u grupama bude najviše šestoro polaznika.
Da li je moguće održati uvodno predavanje/vebinar za veći broj zaposlenih kao neka vrsta pristupnog predavanja?
Do sada se u praksi pokazalo vrlo delotvorno da veći broj zaposlenih u nekoj kompaniji ili organizaciji prisustvuje vebinaru (90 minuta) na neku od odabranih tema (prezentovanje, javni nastup, dikcija, medijski nastup, storytelling). Nakon toga, jedan broj zaposlenih, koji najčešće izlaze u javnost, prolaze detaljan trening sa praktičnim vežbama.
Kako ostvariti interakciju prilikom prezentovanja u onlajn prostoru?
Jedan važan segent kursa prezentovanja jesu specifičnosti onlajn prezentovanja. Činjenica je da je u onlajn prostoru smanjen nivo interakcije i to je neophodno nadomestiti različitim kreativnim tehnikama i mehanizmima. Prvo, potrebno je dobro kadrirati svoj ekran i obezbediti potrebnu opremu i stabilnu konekciju. U toku prezentovanja preporučuje se proaktivan odnos prema publici, ukoliko kontekst dozvoljava, savetuje se razvijanje komunikacije (kvizovi, ankete, brzi upitnici, chat). Nije poželjno da sve vreme slajd bude preko celog ekrana a govornik u donjem malom desnom delu ekrana. Zamolite sve učesnike i slušaoce da uključe kameru, kako bi se ostvarila bolja konekcija.